Moda cyrkularna

PRZYSZŁOŚĆ MODY JEST CYRKULARNA   

Moda cyrkularna staje się ważna i coraz częściej o niej publicznie rozmawiamy. Pojawia się na „wybiegach” , na internetowych portalach i w social mediach. I bardzo dobrze, bo to jedyna rozsądna przyszłość  branży odzieżowej i modowej. To biznes  z ekologicznym podejściem, związany z zasadami gospodarki cyrkularnej (obiegu zamkniętego) wynikających z idei zrównoważonego rozwoju.

Zacznijmy od tego, czym nie jest moda cyrkularna

Model linearny, czyli liniowy królujący w światowej gospodarce wyznaje zasadę: take – make -waste. Mówiąc w skrócie: załóż i wyrzuć. To droga w jednym kierunku, nastawiona raczej czysto biznesowo. Tzw. moda fast fashion czyli moda, która bardzo szybko przemija miesci się w tym obszarze. Wymiana kolekcji 24 razy w roku? Da się! Fast fashion to dla klienta niska cena, szybka dostawa i niższa jakość. Sprawia to, że konsument kupuje więcej i częściej. I coraz więcej wyrzuca. To często zatrucie środowiska i w niektórych przypadkach wyzysk pracownika, który pracuje za najniższe stawki (są także kraje, w których branża odzieżowa zatrudnia nawet dzieci). Pozyskanie surowca, szczególnie w branży modowej opiera się na zużywaniu zasobów takich jak woda, energia oraz produkcji dwutlenku węgla, który w sposób wydatny przyczynia się do efektu cieplarnianego.

Za co odpowiada przemysł modowy:

  • 10% światowej emisji CO2, więcej niż cały transport lotniczy.
  • 20% zanieczyszczeń wód
  • 17% światowego zużycia pestycydów (tylko do produkcji bawełny)
  • 35% mikroplastiku w oceanach pochodzi z ubrań wykonanych z poliestru
  • 1%  używanej odzieży trafia do recyclingu

Model linearny jest wszechobecny w globalnej gospodarce, często działa bez świadomości o ograniczonych zasobach surowców. Rosnąca produkcja i miliony ton śmieci  są zabójcze dla ekosystemów.

Alternatywą jest moda cyrkularna

Moda cyrkularna eliminuje w dużym stopniu powstawanie odpadów, milionów ton tekstyliów wyrzucanych na wysypiska śmieci. W jaki sposób?  Producenci już na etapie tworzenia, projektowania odzieży widzą jej cykl życia. Moda cyrkularna w założeniu daje produkt trwały, wyprodukowany z minimalnym zużyciem energii i wody. W tym modelu świadomie ograniczamy ślad weglowy. Co najważniejsze- takie ubrania są gotowe do ponownego użycia.

W tym miejscu zaczyna się misja Game 4 Planet. To projekt społeczno- edukacyjny , w którym każdy człowiek i jego wybór: co zrobić z niepotrzebnym ubraniem, mają znaczenie. W projekcie VIVE Textile Recycling pod nazwą Game4Planet nadajemy takiej odzieży kolejne życie.

 Moda cyrkularna zakłada że ubrania będą krążyć w obiegu zamkniętym, tak długo jak to możliwe. Moda cyrkularna, czyli na okrągło/w krążąca w okręgu, w której nasze bluzki, koszule czy jeansy będą się przemieszczać, żyjąc, dopóki będzie to możliwe. Dzięki temu zarówno ograniczy się wydobycie surowców, jak i powstałych odpadów. Game 4 Planet to droga do zmiany naszych przyzwyczajeń i sposobu myślenia.

Społeczeństwo powinno rozwijać swoja ekologiczną świadomość. Musimy się zmienić, tak jak producenci, którzy coraz częściej przekształcają swoje biznesy w firmy w duchu obiegu zamkniętego, gospodarki cyrkularnej. Dzisiaj tylko, co 10-ta firma odzieżowa działa zgodnie z zasadami cyrkularności.

Nawet w założeniach mody cyrkularnej także takie ubrania zakończą kiedyś swoje życie. Trafią jednak nie na wysypisko, lecz do recyclingu. Produkty mody cyrkularnej są także biodegradowalne.

Doskonałym przykładem recyclingu jest kompozyt tekstylny, który powstaje z nienadających się już do użytku ubrań i innych tkanin. W pełni biodegradowalny TEXCELLENCE świetnie zastępuje m.in. drewno w budownictwie, służy do budowy elementów placów zabaw, zabezpieczenia brzegów rzek, wykładania tarasów, czy mebli ogrodowych, itp.

Konsument, czyli klient ma głos

W modzie cyrkularnej klient, użytkownik i jego zachowania są niezwykle ważne. Kluczowa jest świadomość trzech zasad:

  • Kupuj mniej i w sposób przemyślany
  • Kupuj rzeczy lepszej jakości (wystarczą na dłużej)
  • Noś dłużej
  • Nie wyrzucaj, przekaż dalej

To nasza, konsumentów, odpowiedzialność za przyszłość planety jest podstawą powodzenia idei mody cyrkularnej. Powodzenia!